Co to jest GOZ?
Jesteśmy coraz bardziej dojrzali jako społeczeństwo, dlatego coraz bardziej istotna jest dla nas dbałość o środowisko naturalne. Pragniemy lepszego życia nie tylko dla nas samych, ale też dla przyszłych pokoleń. Chcemy żyć w czystym i zrównoważonym otoczeniu. Coraz częściej zastanawiamy się co zrobić, aby to osiągnąć. Jednym ze sposobów jest wdrażanie gospodarki cyrkularnej, inaczej określanej mianem gospodarki obiegu zamkniętego – w skrócie GOZ. Jej głównym założeniem jest maksymalne ograniczenie produkcji odpadów, a tam gdzie to niemożliwe, ponowne wykorzystanie ich w roli surowców wtórnych. Co jednak zrobić z tym, co trafia do frakcji odpadów zmieszanych? Z tym czego nie możemy odzyskać w procesie recyklingu? Jak zredukować ilość odpadów zalegających na składowiskach?
Chociaż coraz więcej gospodarstw domowych segreguje odpady, to w dalszym ciągu statystyczny mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego produkuje około 190 kg odpadów frakcji zmieszanej rocznie. Jednym z najważniejszych elementów, który pozwoli na domknięcie gospodarki obiegu zamkniętego w Olsztynie już niedługo stanie się Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów. ITPO wykorzysta nasze lokalne odpady resztkowe do produkcji energii cieplnej, której wystarczy do ogrzania 30 000 pięćdziesięciometrowych mieszkań w skali roku. Odpady zmieszane w postaci paliwa RDF staną się nie tylko źródłem ciepła, ale w procesie ich spalania wygenerowana zostanie również energia elektryczna w ilości pozwalającej na zasilenie np. 83 000 stuwatowych żarówek przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Produkcja niskoemisyjnej energii z odpadów pomaga również w redukcji zanieczyszczeń powietrza. ITPO pozwoli na zredukowanie śladu węglowego Olsztyna o ponad 100 000 ton w skali roku.
Termiczne przetwarzanie odpadów w czystą, zieloną energię jest konieczne i stanowi jeden z podstawowych elementów zrównoważonej gospodarki cyrkularnej.