23/06/2022
Turbina parowa – komunikat
Zakończono prace nad przygotowaniem kluczowego elementu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Chodzi o turbinę parową, która zostanie dostarczona do stolicy Warmii i Mazur pod koniec września.
Turbina parowa wraz z kotłem to serce ITPO. Dochodzi w niej do przemiany energii cieplnej, pozyskanej w kotle z procesu spalania odpadów, w energię mechaniczną Maszyna napędzi generator za pośrednictwem przekładni zainstalowanej na ramie turbozespołu.. Jednocześnie z turbiny do wymienników ciepłowniczych przekazywana będzie para, która zostanie wykorzystana do podgrzewania wody w miejskiej sieci ciepłowniczej.
Turbina została wyprodukowana w Doosan Škoda Power w Pilznie w Czechach. W zeszłym tygodniu odbył się jej komisyjny odbiór. Stan techniczny serca instalacji, z ramienia @Dobra Energia dla Olsztyna, został przeprowadzony przez @Sebastian Metka. Towarzyszyli mu przedstawiciele generalnego wykonawcy tj. Doosan Lentjes oraz Doosan Enerbility.
Jeśli weźmiemy pod uwagę instalacje termicznego przekształcania odpadów ten istotny element, wybrany specjalnie dla elektrociepłowni w Olsztynie, można uznać za wyjątkowy w skali całego kraju. Jest to bowiem tzw. turbina przeciwprężna, która umożliwia maksymalne wykorzystanie ciepła ze spalania odpadów na potrzeby produkcji energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu ITPO osiąga bardzo wysoką sprawność energetyczną. Ze strumienia energii zawartej w odpadach dostarczonych do kotła ITPO (o mocy 48 MW), turbozespół jest w stanie uzyskać około 11 MW mocy elektrycznej i 32 MW mocy cieplnej. Taka wydajność, w skali roku, pozwoli na pokrycie około 35% zapotrzebowania mieszkańców Olsztyna na ciepło i produkcję ponad 73 tys. MWh energii elektrycznej, co przekłada się m.in. na świecenie ponad 83 tys. stuwatowych żarówek przez 24 godziny na dobę przez cały rok.
Oprócz produkcji turbiny ogromnym wyzwaniem logistycznym jest jej transport. Waga samego turbozespołu, bez płynów eksploatacyjnych (m.in. 8 m3 oleju) oraz napędów zaworów to ponad 70 ton. Do tego należy doliczyć wagę wyposażenia dodatkowego, takiego jak szafa sterowania i automatyki, rama dla generatora oraz wagę samego generatora energii elektrycznej. To kolejne kilka ton. Turbina zostanie dostarczona do Olsztyna drogą lądową. Będzie to tzw. transport ponadgabarytowy.
Dostawa turbiny na budowę planowana jest na 29 września bieżącego roku. Podróż elementu z Czech do Olsztyna zajmie około dwie doby. Generator energii elektrycznej, zostanie dostarczony do ITPO tego samego dnia jednak osobnym transportem, który wyruszy do nas aż z Indii.